Czy z chrapaniem można walczyć domowymi sposobami?

Domowe sposoby takie jak spanie na boku, czy wszywanie piłeczki w kołnierz piżamy uniemożliwiające spanie na wznak, nie rozwiązują problemu. Takie sposoby nie usuwają bowiem przyczyny chrapania. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku całej gamy środków, dostępnych bez recepty, które mają na celu zwalczać chrapanie. Ich zasada działania jest różna – od rozszerzenia nozdrzy i udrożniania nosa w przypadku pasków na nos, przez nawilżanie błony śluzowej nosa, podniebienia miękkiego oraz gardła w przypadku spray’ów, po usztywnienie wibrujących tkanek, jak to się dzieje po zastosowaniu listków doustnych. Wszystkie te środki nie rozwiązują jednak problemu ostatecznie, ich działanie jest jedynie doraźne, a ich skuteczność często ogranicza się do kilku godzin.

Czy chrapanie jest groźne?

Chrapanie jako takie jest groźne pod warunkiem, że towarzyszą mu bezdechy śródsenne. Często chrapaniu towarzyszy bezdech. Zdarza się, że nie są tego świadome, chociaż odczuwają jego skutki m.in. zmęczenie, senność, bóle głowy, problemy z koncentracją. Nieleczone chrapanie i bezdechy śródsenne mogą nasilić objawy istniejących już chorób m.in. cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca. Zdarza się, że w skrajnych przypadkach dochodzi nawet do zawału serca czy udaru mózgu.

Jak mogę się dowiedzieć czy mam bezdech śródsenny?

Odpowiedź na to pytanie można uzyskać korzystając z badania Apnografem. To nowoczesne urządzenie, z którym pacjent śpi w domu, pozwala na zarejestrowanie ilości bezdechów lub spłyconych oddechów, głośności chrapania, a także wysycenia tlenem krwi obwodowej.

Dzięki Apnografowi w trakcie jednej nocy można zbadać skalę problemu oraz zlokalizować przyczynę chrapania i bezdechów śródsennych. Apnograf pomaga podjąć decyzję o leczeniu oraz wyborze metody leczenia chrapania i bezdechów śródsennych.

Jakie są zalecane metody leczenia chrapania i bezdechów śródsennych?

O metodzie leczenia decyduje lekarz laryngolog w oparciu o wywiad z pacjentem i wynik badania Apnografem. Lekarz laryngolog może zalecić jedną z kilku stosowanych metod operacyjnych lub nieoperacyjnych. Do najskuteczniejszych metod leczenia chrapania i bezdechów śródsennych należy metoda koblacji, która jest najbardziej nowoczesną i najmniej inwazyjnąze wszystkich metod operacyjnych. Technika ta wykorzystuje energię fal radiowych, ból po zabiegu jest minimalny, a dzięki temu, że operuje się w temperaturze 50-60°C, nie występuje efekt poparzenia.

W wyniku zabiegu przepływ powietrza w gardle staje się bardziej swobodny, podniebienie unosi się i usztywnia, dzięki czemu pacjent lepiej oddycha i pozbywa się dolegliwości.

Metoda koblacji umożliwia skuteczne zlikwidowanie przyczyn zaburzeń oddychania podczas jednodniowego zabiegu. Tego samego dnia pacjent wraca do domu i może normalnie funkcjonować. Zabieg trwa krótko (ok. 2 godzin), a mimo to nie wymaga powtarzania co kilka lat i likwiduje problem chrapania na całe życie.

Kolejną zaletą koblacji jest możliwość przeprowadzenia w trakcie jednego zabiegu pełnej plastyki gardła, podniebienia oraz języczka, które w przypadku innych metod zabiegowych zazwyczaj są wykonywane osobno, co znacznie wydłuża proces leczenia.

Zabiegowi metodą koblacji mogą się poddać wszystkie osoby, które nie mają przeciwwskazań do poddania się narkozie.

Czy zabieg usunięcia chrapania jest jednorazowy czy należy go powtarzać?

Zabieg metodą koblacji jest jednorazowyi szybko ustępują bezdechy. W przypadku chrapania jednak potrzebny jest okres od 4 do 8 tygodni, aby uzyskać pełen efekt terapeutyczny. Zdarza się, że w niektórych przypadkach wynikających z indywidualnych uwarunkowań pacjenta, zabieg w zakresie leczenia chrapania należy w ograniczonym zakresie powtórzyć.

Zabiegi wykonywane przy użyciu pozostałych metod wymagają powtarzania co kilka lat.

Ile dni trzeba przeznaczyć na przeprowadzenie zabiegu usunięcia chrapania?

Sam zabieg trwa około 30 minut, a po wybudzeniu z narkozy pacjent może po dwóch godzinach wrócić do domu. Ani diagnostyka, ani zabieg nie wymagają hospitalizacji. W DCL Medicus istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu podczas jednego dnia, dzięki czemu leczenie bezdechu i chrapania nie wymaga wykorzystywania urlopu lub przebywania na zwolnieniu lekarskim.

Czy po zabiegu usunięcia chrapania będę odczuwać ból?

Zabieg wykonywany metodą koblacji w trakcie, którego operuje się temperaturą nie przewyższającą 50 C nie powoduje poparzeń. Pacjenci mogą odczuwać suchość w ustach lub pewien dyskomfort, ale większość pacjentów w tym samym dniu po zabiegu może bez przeszkód funkcjonować i normalnie jeść oraz pić. Należy zażywać jednak przepisane przez lekarza leki przez kilka dni po zabiegu.

Czy zabieg usunięcia chrapania wykonywany jest w znieczuleniu?

Tak, zabieg usunięcia chrapania wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, pacjent nie odczuwa więc żadnego dyskomfortu w jego trakcie.

Czy są jakieś komplikacje po zabiegu usunięcia chrapania?

Z dostępnej nam wiedzy wynika, że po zabiegu nie powinno dojść do pojawienia się żadnych powikłań, pod warunkiem, że nie występują przeciwwskazania do poddania pacjenta narkozie.